Pomerania

Interreg V A

zdjęcie z Festiwalu Róż w Dobrej
Aktualności

Kalendarium wydarzeń – czyli gdzie i kiedy odbywają się projekty realizowane przy wsparciu z Funduszu Małych Projektów

Okres letni, to wzmożony termin realizacji licznych plenerowych wydarzeń, które otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg V A.
Poniżej prezentujemy Państwu listę takich spotkań. Jest to nasz subiektywny wybór wydarzeń, które odbędą się w maju i czerwcu.

  • 27 maja„Majówka ze Sztuką z Sydonią w tle, czyli święto malarstwa, muzyki, teatru i sportu
    Beneficjent: Sydonia – Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony i Dziedzictwa Kulturowego
    Miejsce realizacji: Marianowo
    “Majówka ze Sztuką z Sydonią w tle, czyli święto malarstwa, muzyki, teatru i sportu” jest imprezą o charakterze otwartym, odbędzie się na terenie dawnego klasztoru Cysterek. Głównym celem projektu jest integracja uczestników na wielu płaszczyznach, poprzez wspólną zabawę, turniej piłki nożnej, wystawy i koncert. Będzie także prezentowana wystawa drogi krzyżowej,
    wykonana przez artystów – plastyków i rzeźbiarzy, którzy spotykali się podczas marianowskich plenerów.
  • 3 czerwca„Polsko – niemiecki Festiwal ruchu – festiwal kolorów”
    Beneficjent: Stowarzyszenie EkoQulturka
    Miejsce realizacji: Mirosławiec
    Impreza ma na celu integrację sportową w ramach pikniku rodzinnego. W ramach projektu odbędzie się bieg na dwóch dystansach –  5 km i 10 km. Biegowi towarzyszyć będą liczne gry i zabawy dla dzieci, konkursy dla rodzin i kibiców. Dodatkowo odbędzie się koncert reggae zespołu BEZJAZGH. Na trasie biegu ustawione zostaną punkty kontrolne i bramki, po  przekroczeniu którego każdy uczestnik biegu bez względu na wybraną długość trasy zostanie obsypany kolorowym proszkiem holy. Proszek holy zostanie również wyrzucony przez uczestników podczas koncertu. Wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w rozgrzewce sportowej oraz warsztatach zumby, co dodatkowo uatrakcyjni cały piknik.
  • 3-4 czerwca„II Jarmark klasztorny. Polsko- niemieckie spotkania ze wspólnym dziedzictwem kulturowym”
    Beneficjent: Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
    Miejsce realizacji: Myślibórz W ciągu dwóch dni jarmarku grupy rekonstrukcyjne zaprezentują życie w średniowiecznym mieście oraz przeprowadzą warsztaty z zakresu rzemiosła średniowiecznego, pokazów tańca, gier oraz sztuki wojennej. Na stoiskach prezentowane będą produkty regionalne z Polski oraz Niemiec. Główną atrakcją festynu będzie pokaz walk husyckich nawiązujący do zdobycia i spalenia miasta w 1433 roku. Jarmark odbywać się będzie w centrum miasta na rynku myśliborskim im. Jana Pawła II.
  • 6 czerwca
    Dzień Owada 2017. Polsko-niemieckie spotkania edukacyjne
    Beneficjent: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
    Miejsce realizacji: teren Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT, ul. Słowackiego 17, Szczecin godz. 10-17
    Celem projektu jest edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych, polegająca na zapoznaniu ich ze światem entomofauny – czyli różnych gatunków owadów, w tym m.in. motyli, chrząszczy,                  karaczanów, pluskwiaków oraz jej roli w przyrodzie i życiu człowieka, ponadto poznanie świata pajęczaków, skorpionów, patyczaków oraz walka z entomofobią – zjawiskiem polegającym na bezpodstawnym lęku przed owadami np. kleszczami, karaluchami, pluskwami, pszczołami. W ramach projektu zaplanowano m.in.: prezentację żywych motyli krajowych i egzotycznych, pajęczaków, skorpionów, chrząszczy, patyczaków, pluskwiaków, karaczanów itp., prezentację sprzętu entomologicznego (pszczelarskiego tj. ule, topiarki do wytopu wosku, miodarki, ubiór
    pszczelarza itp.), wystawę fotografii entomologicznej, wizytę w Lepidopterarium (na potrzeby projektu wykonany zostanie “domek dla owadów” specjalne, duże pomieszczenie z gęstej siatki,
    w którym odtworzone zostanie środowisko, w jakim żyją na co dzień owady, do którego można będzie wejść i obserwować ich zachowanie), czy warsztaty edukacyjne, a także zabawy i konkursy dla najmłodszych.
  • 9-11 czerwca
    „Polsko- niemieckie rozgrywki sportowe”
    Beneficjent: Powiat Wałecki
    Miejsce: Wałcz
    W ramach projektu odbędzie się trzydniowe spotkanie dzieci i młodzieży z Polski i z Niemiec, które rywalizować będą w kilku dyscyplinach sportowych: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, pływanie, boks, tenis stołowy i lekkoatletyka.
  • 10 czerwca
    “Polsko – niemieckie zawody strażackie w gminie Tuczno”
    Beneficjent: Gmina Tuczno
    Miejsce realizacji: Tuczno
    W ramach projektu odbędą się polsko – niemieckie zawody strażackie w Tucznie z udziałem drużyn z Powiatu Wałeckiego, gmin Chojna, Trzcińsko Zdrój, Nowogródek Pomorski, Banie, Pinnow i Angermünde. Zawody zostaną przeprowadzone w trzech kategoriach: mężczyźni, kobiety oraz młodzieżówka. W czasie zawodów strażacy będą mieli okazję sprawdzić swoją sprawność w bezpośredniej rywalizacji drużynowej, ale także wymienić doświadczenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej w aspekcie współpracy transgranicznej.
  • 11 czerwca
    V Polsko-Niemiecki „Festiwal Róż”
    Beneficjent: Gmina Dobra
    Miejsce realizacji: boisko przy ul. Sportowej, Gmina Dobra godz. 12.30-19
    W ramach imprezy zostały zaplanowane m.in.: występy artystyczne, wystawy, pokazy, kiermasze, mini ogrody terapeutyczne oraz warsztaty rękodzielnicze i ogrodnicze. Zostaną również przeprowadzone wybory „Transgranicznej Królowej Róż”. Te wszystkie działania będą służyć zacieśnianiu współpracy między mieszkańcami gmin partnerskich, przybliżaniu wspólnej historii, wspólnemu spędzaniu czasu wolnego. Impreza będzie stylizowana na koniec XIX wieku – okres, w którym  na terenie obecnych gmin partnerskich tworzyła znana angielska pisarka i pruska hrabina Elizabeth von Arnim. Sercem imprezy będą instalacje i pokazy florystyczne oraz mini ogrody pokazowe – nawiązujące do największej pasji pisarki.
  • 23-25 czerwca
    „Noc Świętojańska z Naszymi Partnerami”

    Beneficjent: Gmina Karlino
    Miejsce: Karlino
    Integracyjne spotkanie towarzyszące wydarzeniom związanym z obchodami Nocy Świętojańskiej. W programie m.in: koncerty, wyplatanie wianków, śpiewanie ludowych przyśpiewek, turniej integracyjny i zabawa taneczna.
  • 24 czerwca
    „Zapobieganie skutkom zanieczyszczeń środowiska przy współpracy polskich i niemieckich jednostek strażackich”
    Beneficjent: Gmina Widuchowa
    Miejsce realizacji: Widuchowa
    Dnia 24 czerwca 2017 r. na brzegu rzeki Odry w miejscowości Widuchowa drużyny polskich i niemieckich strażaków będą optymalizować techniki zatrzymywania zanieczyszczeń olejowych na rzece. Z uwagi na niemożliwy do przewidzenia kierunek oraz prędkość rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, ważne jest by w celu ochrony środowiska naturalnego wypracować i udoskonalać  zasady współpracy  Polaków i Niemców.  Zadania będą wykonywane przez siły PSP i OSP z terenu powiatu gryfińskiego wspólnie z siłami ratowniczymi z powiatu Uckermark i Barnim w Niemczech. Ćwiczenie ma charakter szkoleniowy. Jego celem jest doskonalenie i koordynacja wspólnych działań z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu INTERREG IV A.
  • 24 czerwca
    „Szlakiem Elizabeth polsko- niemiecki rajd rowerowy 2017″
    Beneficjent: Gmina Dobra
    Miejsce realizacji: Dobra-Buk-Blankensee-Stolec-Rzędziny-Buk-Dobra, teren sportowy w Dobrej
    Główne wydarzenie – rajd rowerowy i sportowy festyn rodzinny odbędzie się 24 czerwca. W ramach imprezy zostały zaplanowane m.in.: przejazd zorganizowanej grupy rowerowej szlakiem Elizabeth, festyn rodzinny, rywalizacja zespołowa partnerów projektu. Udział w rajdzie i sportowym festynie rodzinnym będzie bezpłatny i otwarty dla mieszkańców partnerskich gmin (Gmina Dobra i Gmina Blankensee).
  • 30 czerwca – 1 lipca
    VIII Międzynarodowy Rajd Rowerowy 2017. Polsko – Niemieckie Spotkania Integracyjne
    Beneficjent: Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie
    Miejsce realizacji: Karlino-Rymań
    Rajd rowerowy służy pokazaniu uczestnikom atrakcji regionu Dorzecza Parsęty i propagowaniu aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia. Grupą docelową będą amatorskie kluby zrzeszające rowerzystów zarówno ze strony niemieckiej i polskiej.