“Szybowcowa Pomerania 2020” to kolejny projekt miłośników lotów w przestworzach. Stowarzyszenie Szybowcowy Szczecin i Pasewalker Luftsportklub „Ueckerfalken” e.V, pomimo trudności związanych z panującą pandemią przeprowadziły swój projekt w całości. Spotkania odbywały się od czerwca do września br. po obu stronach granicy. W ramach projektu zaplanowano zajęcia teoretyczne – szkolenie dla przyszłych i obecnych pilotów, wspólne treningi, loty z instruktorem i zawody. Projekt realizowany był w ramach „normalnego” naboru Funduszu Małych Projektów Interreg VA.
W ramach naboru specjalnego FMP Interreg VA „Covid-19” także realizowane są projekty.
Budowa pieca do wypalania ceramiki on-line? Brzmi nietypowo? Nie dla Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu i Begegnungszentrum Lunow e.V. Obie instytucje złożyły projekty w ramach naboru specjalnego COVID, by móc kontynuować swoją dotychczasową współpracę, ale przenieść ją do sieci. Dzięki zakupionemu w ramach projektu „Polsko-niemieckie kulturalne i bezpieczne spotkania w sieci – Cedynia 2020” sprzętowi (komputer, kamera, aparat i potrzebne oprogramowanie), obaj partnerzy łączyli się on-line podczas cyklu warsztatów. Wśród nich były m.in. warsztaty budowlane i ceramiczne, taneczne, rękodzielnicze z wykorzystaniem materiałów wtórnych i muzyczne. Jednym z głównych punktów było też budowanie profesjonalnego pieca do wypalania ceramiki. Już samo jego budowanie było tematem jednego z warsztatów. Piece powstały u obu partnerów.
Podczas projektu nagrana zostanie również 30-minutowa płyta z polsko-niemieckimi piosenkami i odbędzie się koncert w sieci. Powstanie zespół taneczny „Drums Alive- Show” oraz zaprezentowane zostanie rękodzieło powstałe z wykorzystaniem rzeczy zbędnych – co przyczyni się również do promowania ochrony środowiska.
Projekt zakończy się w marcu 2021 roku. Jeśli macie Państwo ochotę na uczestnictwo w warsztatach, wszelkie informacje znajdziecie pod tym adresem: www.cedynia.pl i https://cedynia.pl/category/cokis/
Kolejnym beneficjentem który postanowił przenieść swoje projekty do sieci jest Pyrzycki Dom Kultury i Stad Ueckermünde.
W ramach projektu „Polsko- Niemiecka wirtualna strefa relaksu” przeprowadzone zostały videocasty z zakresu działań edukacyjnych – warsztaty taneczne oraz powstanie „wirtualny poradnik” funkcjonowania w nowej rzeczywistości – składający się z dwóch części. W pierwszej części zostaną udzielone porady, dotyczące radzenia sobie ze stresem i izolacją oraz ciągłymi zmianami w czasie epidemii, druga część pokazywać będzie techniki i sposoby prawidłowego jego rozładowywania. Videocasty będą prowadzone przez doświadczone i profesjonalne osoby zajmujące się terapią i wsparciem.
Pierwsze warsztaty „Jak radzić sobie ze stresem podczas Pandemii” już się odbyły. Wykład dostępny jest pod tym adresem: http://pdk.pyrzyce.net/pandemia-panika-przetrwac-pandemie-panik-uberleben/