Gmina Miasto Koszalin reprezentowana przez Prezydenta Miasta Piotra Jedlińskiego prezentuje ofertę współpracy dla partnera niemieckiego z obszaru objętego programem INTERREG VA. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 w obszarze szczególnego zainteresowania Miasta jest realizacja przedsięwzięć z zakresu turystyki oraz dziedzictwa naturalnego, historycznego i kulturowego. Miasto Koszalin poniżej przedstawia wstępne koncepcje projektowe do wspólnej realizacji z partnerem niemieckim:
- Rewitalizacja zabytkowych parków miejskich
Parki zabytkowe przewidziane do realizacji:
- Park przy Amfiteatrze,
- Park Dendrologiczny,
- Park Książąt Pomorskich „B”.
Nowy park planowany do stworzenia:
- Park przy ul. Holenderskiej na osiedlu Unii Europejskiej.
Rewitalizacja obejmie przebudowę alejek parkowych, ciągów pieszo-rowerowych, miejsc postojowych, oświetlenia terenu, murów oporowych, monitoringu, schodów terenowych, elementów małej architektury oraz remont zabytkowych murów obronnych.
Zrewitalizowane parki będą stwarzać możliwość realizacji projektów skierowanych do mieszkańców, inicjowanych przez jednostki miejskie i organizacje pozarządowe. Równocześnie przestrzenie te będą mogły być miejscem różnego rodzaju spotkań integracyjnych i konsultacyjnych (w tym z władzami miasta) czy też projekcji wydarzeń sportowych i kulturalnych realizowanych wspólnie z partnerem niemieckim.
- Wykreowanie produktu turystycznego pn. “Szlak Tradycji Miejskich” w oparciu o substancję zabytkową wschodniej części Starego Miasta w Koszalinie
Celem projektu jest zwiększenie istniejącego potencjału turystycznego województwa poprzez stworzenie Szlaku Tradycji Miejskich łączącego w jedną spójną trasę turystyczną cztery zabytkowe obiekty znajdujące się po wschodniej części Starego Miasta w Koszalinie.
Zakres projektu obejmuje następujące elementy:
- Kompleksowy remont kamieniczki gotyckiej “Domek Kata”. Przewiduje się stworzenie ekspozycji opartej na przekazie multimedialnym, wystawy poświęconej rzemiosłu kata, wyposażeniu sali widowiskowo-kinowej.
- Poddanie odpowiednim zabiegom konserwatorskim reliktów podziemi zespołu klasztorno-zamkowego: w celu zabezpieczenia oraz prezentacji zostaną one częściowo zrekonstruowane i zaadoptowane do celów ekspozycyjnych
- Przeprowadzenie kompleksowej renowacji i konserwacji gotyckiego muru miejskiego na odcinku wzdłuż Parku im. Książąt Pomorskich dla celów właściwego zabezpieczenia i prezentacji pozostałości zespołu klasztorno-zamkowego.
- Zabezpieczenie międzywojennego schronu lotniczego przed dalszą dewastacją oraz przystosowanie go do celów ekspozycyjnych.
Stworzona zostanie stała ekspozycja pn. “Kóslin/Koszalin 1945” dotycząca roku 1945 w mieście i na Pomorzu.
Wyrażamy nadzieję, iż realizacja powyższych przedsięwzięć przyczyni się do stworzenia bazy do wzajemnej aktywnej współpracy z partnerem niemieckim możliwej do całorocznego wykorzystania w obszarze m.in. kultury, turystyki, dziedzictwa kulturowego/historycznego oraz sportu poprzez realizację zajęć artystyczno-kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, szerzenie dialogu międzynarodowego poprzez organizację wspólnych spotkań, konferencji i seminariów dla różnych grup społecznych ukierunkowanych na integrację społeczności polskiej i niemieckiej.
Zapraszamy Państwa do współpracy w ramach przedstawionych propozycji projektowych.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż jesteśmy otwarci na propozycje projektowe z Państwa strony.
W przypadku Państwa zainteresowania prosimy o kontakt z Wydziałem Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Urzędu Miejskiego w Koszalinie:
Dyrektor Wydziału: Urszula Miller-Grzybowska, tel. 93 348 87 70, e-mail: urszula.miller@um.koszalin.pl
Kierownik Referatu Funduszy: Zenon Taterka, tel. 94 348 87 98, e-mail: zenon.taterka@um.koszalin.pl