3. Wybór projektów
Euroregionalny Komitet Sterujący dokonuje wyboru projektów zgodnie z regulaminem EKS. Decyzje EKS podejmowane są jednomyślnie przy obecności minimum 50% członków upoważnionych do głosowania, w tym przynajmniej dwóch z Polski i dwóch z Niemiec.
Członkowie Euroregionalnego Komitetu Sterującego FMP Interreg V A
Członkowie Komitetu dokonują wyboru projektów na podstawie listy rankingowej, zaleceń ekspertów oraz własnej opinii. Członkowie EKS mogą przyjąć zalecenia ekspertów, zmienić lub odrzucić. Zmiana lub odrzucenie zaleceń ekspertów przez członków EKS wymaga pisemnego uzasadnienia w protokole. Protokół z posiedzenia EKS jest sporządzany po całkowitym podliczeniu kwot i dokonaniu redukcji kosztów w projektach. Załącznikiem do protokołu jest lista projektów wraz z zaleceniami ekspertów, uzasadnieniem członków EKS, kwotami dofinansowania. Protokół jest sporządzany w dwóch wersjach językowych (PL/DE) po każdym posiedzeniu EKS.
Informacja o zatwierdzeniu lub odrzuceniu projektu jest przekazywana beneficjentom w formie pisemnej do 7 dni roboczych po posiedzeniu EKS. Regulamin Euroregionalnego Komitetu Sterującego zostanie przyjęty i zatwierdzony przez Euroregionalny Komitet Sterujący.
Posiedzenia Euroregionalnego Komitetu Sterującego odbywają się zasadniczo co 2 miesiące. Zarówno sposób naboru jak i posiedzenia Komitetu będą z góry ustalane na rok i upubliczniane przez partnera wiodącego. Wnioski w wyjątkowych przypadkach mogą być zatwierdzane w postępowaniu obiegowym. Uprawnionymi do głosowania członkami EKS są przedstawiciele biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Kommunalgemeinschaft Europaregion POMERANIA e.V. oraz polskich i niemieckich przedstawicieli gmin, miast i powiatów oraz ich związków. Zarówno skład podstawowy Euroregionalnego Komitetu Sterującego jak i listę zastępstw zatwierdzają zarządy obu stowarzyszeń.
Schemat obiegu wniosku:
4. Procedura skargowa w Funduszu Małych Projektów
Na ocenę i wybór projektu przysługuje prawo skargi. Skarga może być wniesiona do decyzji dotyczącej procedury oceny i wyboru projektu. Prawo złożenia skargi przysługuje każdemu wnioskodawcy, reprezentującemu projekt FMP. Wnioskodawca składa skargę do Komisji ds. Skarg na adres Partnera Wiodącego FMP (Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania). Skarga jest składana w języku polskim i niemieckim.
Komisja ds. Skarg powoływana jest przez Euroregionalny Komitet Sterujący i składa się z następujących członków:
- Przedstawiciel WS
- Przedstawiciel PW
- Przedstawiciel PP
Skarga podpisana przez osobę upoważnioną jest przekazywana przez Wnioskodawcę na adres mailowy PW (biuro@pomerania.org.pl) lub pocztowy SGPEP w ciągu 10 dni roboczych od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu opublikowania informacji o decyzji EKS w zakresie wyboru projektu na stronie internetowej:
www.pomerania.org.pl – dla polskich wnioskodawców
www.pomerania.net – dla niemieckich wnioskodawców.
Skarga złożona po terminie jest pozostawiana bez rozpatrzenia. Informacja o pozostawieniu skargi bez rozpatrzenia jest przekazywana skarżącemu przez PW w ciągu 7 dni roboczych od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu wpływu skargi do PW. Skarga złożona w prawidłowym terminie jest rozpatrywana przez Komisję ds. Skarg. Komisja ds. Skarg rozpatruje skargę wyłącznie w zakresie wskazanym przez wnioskodawcę dotyczącym niezgodności oceny lub wyboru projektu z procedurami oceny lub wyboru projektu zawartymi w dokumentach dot. naboru wniosków.
W wyniku decyzji Komisji ds. Skarg uwzględniającej skargę dotyczącą oceny projektu, wniosek poddawany jest ponownej ocenie, a następnie przedkładany do rozpatrzenia Euroregionalnemu Komitetowi Sterującemu. W wyniku decyzji Komisji ds. Skarg uwzględniającej skargę dotycząca wyboru projektu, wniosek przedkładany jest do ponownego rozpatrzenia przez EKS. Skarga pozytywnie rozpatrzona przez Komisję ds. Skarg wpływa na najbliższe posiedzenie EKS lub rozpatrywana jest w trybie obiegowym z zastrzeżeniem dostępności środków finansowych.