Pomerania

Interreg V A

zdjęcie z nagrania filmu przez Fundację Bonin
Aktualności

Film zrealizowany w ramach Naboru Specjalnego FMP COVID-19 z nominacją do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego!

W gronie prac w kategorii Telewizja polsko-niemieckie jury nominowało do tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego obraz „My i Wy sąsiedzi/Wir und ihr, die Nachbarn” w reżyserii Wiesławy Piećko z Fundacji Bonin.

Film zrealizowano w ramach projektu pt. „Transgraniczny dialog kultury 2020”, który otrzymał dofinansowanie unijne w ramach Naboru Specjalnego COVID -19 Fundusz Małych Projektów Interreg VA. Jego twórcy pokazują w nim jak pandemia i wynikające z niej ograniczenia wpłynęły bezpośrednio na życie i relacje mieszkańców pogranicza.

– Film pt. “My i Wy sąsiedzi” jest zapisem towarzyszących nam w ostatnich miesiącach emocji i pytań o najważniejsze wartości, które – jak się okazuje – łączą bardziej niż mogliśmy się spodziewać – mówią twórcy.
Film można obejrzeć na stronie Fundacji Bonin
https://www.youtube.com/watch?v=v78hcf6ksFYfbclid=IwAR1CHbKTfMlmXHinRCK41CylPEDt64qnfJArD5LH9h_lXgPLI11LdsF_aKI

Fundacja Bonin od wielu lat jest naszym stałym Beneficjentem realizującym projekty polsko-niemieckie. Głównie są to projekty artystyczne: warsztaty filmowe, fotograficzne ale także kulinarne. Projekty realizowane są w miejscowości Bonin k. Łobza.

Międzynarodowe jury nominowało w sumie 29 prac w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000 euro. Gala Nagrody odbędzie się 27 maja w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Szczecinie. Fundatorami tegorocznej Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Nominowani w kategorii Telewizja:

1. „Historia jednej fotografii”, Wojciech Królikowski, TVP Historia
2. „My i Wy sąsiedzi/Wir und ihr, die Nachbarn”, Wiesława Piećko, Fundacja Bonin
3. „Niech wracają”, Arkadiusz Wierzuk, Czarno na Białym, TVN24
4. „Der Kniefall von Warschau – Die Macht der Erinnerung“, Andrzej Klamt, ZDF/3sat, HR Kultur (3sat) 5. „Kinderraub der Nazis – Die vergessenen Opfer“, Elisabeth Lehmann, Monika Sieradzka, MDR, Geschichte und Dokumentationen, Deutsche Welle
6. „Der Traum vom Lebensabend in Polen“, Katharina Zabrzynski, RBB Regionalstudio Frankfurt (Oder)

Fof. www.fundacjabonin.org