Fundacja Bonin wraz z niemieckim partnerem Förderverein Gutshaus Ramin e.V zrealizowała projekt w ramach naboru specjalnego COVID-19 w terminie od 8 sierpnia do 16 listopada 2020 roku. Dzięki zdjęciu niektórych obostrzeń w okresie wakacji, udało się zrealizować warsztaty fotograficzne i filmowe, podczas których uczestnicy pracowali w czterech małych grupach filmowych i 4 małych grupach fotograficznych. W warsztatach wzięło udział 40 uczestników z Polski i 10 uczestników z Niemiec. Byli to mieszkańcy terenów przygranicznych z terenu Powiatu Łobeskiego oraz powiatu Vorpommern-Greifswald.
Tematem przewodnim zarówno warsztatów filmowych jak i fotograficznych, była refleksja nad tym co stanowi kwintesencję Pogranicza, czym jest sąsiedzka polsko-niemiecka wspólnota budowana od czasów Schengen.
Końcowym efektem projektu jest film dokumentalny w reżyserii Wiesławy Piećko, prezes Fundacji Bonin, który pokazuje jak sytuacja pandemii, liczne obostrzenia w Polsce i Niemczech wpłynęły na kontakty międzyludzkie na pograniczu. Jak nagle zamknięte granice Unii Europejskiej rozdzieliły na długie tygodnie rodziny, pozbawiły miejsca pracy. Film jest zapisem emocji związanych m.in. z protestami na granicy i poglądami „sąsiadów” z terenów przygranicznych, którym zadano pytanie, na ile te „chwilowe trudności” związane z obostrzeniami pandemicznymi są w stanie zastopować współpracę, a na ile uwypuklić znaczenie wzajemnej sąsiedzkiej znajomości, zrozumienia i akceptacji różnorodności mieszkańców terenów przygranicznych? Film „My i Wy sąsiedzi/Wir und ihr, die Nachbarn” został nominowany do tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, w kategorii Telewizja.






Linki do projektu i filmu:
https://youtu.be/v78hcf6ksFY – link do filmu