Jak wynika z przeprowadzonych w 2017 roku badań ankietowych publiczności Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod kierunkiem dr hab. Macieja Kowalewskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, najliczniejszą grupę odbiorców Filharmonii stanowią słuchacze w wieku 66-76 lat (21,6%). W tej grupie dużą liczbę stanowią melomani z Niemiec, gdyż Szczecin jest dla nich najbliższą – obok Berlina filharmonią.
Zamknięte od miesięcy instytucje kultury próbują nowej drogi. Tak też dzieje się w przypadku szczecińskiej Filharmonii. Coraz większa część oferty przeniesiona jest do przestrzeni cyfrowej. I tu pojawił się problem. Jak starsi melomani mają z takiej oferty skorzystać? Nie wszyscy seniorzy posiadają komputery, Internet i tym samym potrafią z niego skorzystać. By umożliwić im szeroki dostęp do kultury w sieci, Filharmonia postanowiła nieco wyjść poza ramy swojej działalności i przeszkolić seniorów tak, by z trybu OFF przeszli na tryb ON. Projekt ma charakter pilotażowy. Być może skorzystają z niego inne instytucje kultury.
Rezultatem projektu ma być łagodzenie następstw pandemii poprzez włączenie do życia kulturalnego dzięki nabywaniu nowych kompetencji cyfrowych. Po stronie polskiej i niemieckiej wytypowanych zostało po 12 seniorów. Będą oni pracowali w parach z wolontariuszami: senior – junior. Podczas spotkań młodsi koledzy będą pomagali w nauce obsługi komputerów. Tym, którzy nie mają, zostanie wypożyczony sprzęt, zakupiony w ramach projektu.
Po polskiej stronie, do sześciu dziennych domów opieki seniora zostanie zakupiony sprzęt (telewizor podłączony do internetu), tak by szersza grupa osób mogła oglądać koncerty transmitowane na platformie Filharmonii.
Dodatkowo odbędzie się szkolenie on-line z podstaw informatyki oraz warsztaty muzyczne, które odbędą się w Szczecinie i Pasewalku.
Projekt jest w fazie realizacji. Na szczęście coraz więcej seniorów jest już zaszczepionych, wiec można ich bezpiecznie włączyć do projektu. Na razie odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie z wolontariuszami, zakupiono sprzęt.
Placówki pracujące z seniorami otrzymają kody dostępu na koncerty na platformie LIVE. W ramach projektu powstaną materiały instruktażowe (przewodnik, jak zacząć przygodę z Internetem krok po kroku), które będą dystrybuowane we współpracy z ośrodkami na terenach przygranicznych.
