Projekt dotyczący zdalnej edukacji. Obaj partnerzy współpracują ze sobą od dawna realizując projekty związane z nauką języka sąsiada. Pandemia mocno pokrzyżowała im plany. By nie przerywać dotychczasowej nauki, miasto aplikowało o środki w ramach FMP.
W projekcie uczestniczą trzy placówki: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I, Liceum Ogólnokształcące z oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I i Europäische Gesamtschule Insel Usedom w niemieckim Ahlbeck.
Założeniem, trwającego cały rok szkolny 2020/2021, projektu są regularne lekcje on-line i nauka j. polskiego dla niemieckich uczniów i niemieckiego dla polskich. Dzięki projektowi udało się zakupić specjalną platformę do nauki i komputery dla uczniów.
– Lekcje realizowane są bez większych przeszkód – mówi Ewa Rucińska, koordynator projektu. – Oczywiście musimy na bieżąco dostosowywać się do obostrzeń po obu stronach granicy, ale uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach.
W projekcie udział bierze 135 polskich uczniów, podzielonych na kilka grup i 115 uczniów z Niemiec.
W każdym tygodniu odbywa się po kilka lekcji. Spotkania odbywają się w podziale na roczniki. Podczas zajęć uczniowie pracują w tandemach, realizując specjalnie przygotowany przez nauczycieli program, który w dużej mierze opiera się na tematach życia codziennego i bieżących wydarzeniach.
Projekt ma też za zadanie zweryfikować skuteczność tej nauki. Na początku projektu, uczniowie zdali test. Kolejny test odbędzie się na zakończenie projektu. Celem jest podniesienie wiedzy uczniów minimum o 20 % w stosunku do wyniku z testu na początku. Projekt kończy się 31.08.2021.