W okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2020 roku odbył się projekt Komendy Wojewódzka Policji w Szczecinie zrealizowany wspólnie z partnerem Komendą Policji w Neubrandenburgu.
Głównym celem działań w projekcie było ograniczenie następstw pandemii poprzez utrzymanie i rozwój współpracy transgranicznej Policji zachodniopomorskiej oraz Policji Meklemburgii – Pomorza Przedniego, a także opracowanie transgranicznych działań informacyjnych i prewencyjnych, zmierzających do zwalczania koronawirusa.
W dzisiejszych czasach Policja oprócz dotychczasowych zadań zapisanych w ustawach – dbania o bezpieczeństwo, ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń, reagowania zgodnie z obowiązującymi przepisami na wszelkie naruszenia prawa, musi realizować nowe wyzwania a mianowicie maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom pogranicza.
W ramach projektu odbyły się spotkania
on-line i wideokonferencje z partnerami, ukierunkowane na utrzymanie wysokiej
jakości współpracy transgranicznej w dobie pandemii, jak i bieżącej wymianie
informacji
i doświadczeń na temat sposobów walki z pandemią na terenie Polski i Niemiec
oraz wprowadzanych obostrzeń.
Jednym z elementów projektu było nagranie filmu szkoleniowego z zasad zachowania bezpieczeństwa w czasie służby. Policjanci z KWP w Szczecinie przygotowali scenariusz zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Scenariusz filmu pokazuje jak we właściwy sposób używać odzieży ochronnej oraz postępować ze środkami przymusu bezpośredniego, a także jak powinna wyglądać interwencja, w której np. obywatel jest osobą zarażoną. Film pokazuje prawidłowe zachowanie zarówno policjanta jak i obywatela.
Film został przetłumaczony na j. niemiecki i przekazany do wszystkich komend powiatowych policji na terenie województwa zachodniopomorskiego, gdzie służy 4000 policjantów i do innych służb mundurowych. Ponadto policja w Neubrandenburgu przekazała film do podległych im jednostek. KWP nagrała również film informacyjny, który dostępny jest na stronie Beneficjenta „mówiący” o potrzebie noszenie masek ochronnych w przestrzeniach publicznych zmniejszającej ryzyko zakażenia wirusem SARS- CoV-2.
W ramach projektu zakupiono odpowiedni sprzęt i oprogramowanie do przeprowadzania wideokonferencji oraz do nagrania profesjonalnego filmu.
Bezpośrednimi uczestnikami projektu byli Funkcjonariusze i pracownicy policji oraz pozostałych służb mundurowych a pośrednimi wszyscy obywatele, którzy obejrzeli film (do końca 2020 roku takich osób było 134 200) wchodząc na stronę Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Link do informacji o projekcie i do filmu: